Nominera till Internetworlds Startuplistan 2015

Att Sverige är duktiga på att skapa nya startupsuccéer hör vi ofta. Därför listar Internetworld varje år sen 2006 de mest lovande startup-bolagen som har en koppling till webb och digitala kanaler.

Sedan en tid är det möjligt att nominera till årets lista. För att platsa på listan ska företaget först och främst ha tjänster eller produkter med koppling till webb och digitala kanaler. Sen ska de:

  • använda nätet på ett nyskapande sätt
  • förväntas slå igenom 2015 – 2016.
  • uppvisa en potential att förändra världen/marknaden/konsumentbeteende/sin marknadsnisch.
  • sticka ut i mängden, ha det där lilla extra som ger som chans att slå.
  • i den mix de utgör på listan, spegla samtid och rådande trender.
  • ha en tydlig affärsidé, med en plan för att tjäna pengar (eller uppfylla andra mål, exempelvis att förändra beteenden).
  • befinna sig i en uppstartsfas, men ha lanserat sin tjänst/produkt.
  • inte ha varit med på listan tidigare.

Genom åren har vi kunnat se företag som Klarna (då under namnet Kreditor), Spotify, Izettle, Bambuser, Trucaller, Booli och Tictail på listan.

Nominera ditt eget eller någon annans startup redan idag, men senast den 7 september. Du kan även läsa mer om listan hos Internetworld.

 


Nyheter


Swedsoft om standardisering av AI

Europeiska kommissionen inledde inom ramen för standardiseringskommittén tidigare i år en skriftlig omröstning som gäller ett förslag till begäran om

Vill du vara talare på STEW?

Fokus på konferensen är nätverk och dialog och arrangeras för att möjliggöra samtal omkring presentationerna, där talare och deltagare kan

Kallelse till Swedsofts årsmöte 2023

I den utskickade kallelsen finns dagordning och handlingar till mötet. Årsmötet arrangeras som ett hybridmöte på Teknikföretagen, Storgatan 5, Stockholm

Arbetskraftsinvandring – webbinarieserie

Arbetskraftsinvandring, förlängt arbetstillstånd och förkortade ledtider för att få utländska medarbetare på plats har länge varit viktiga frågor för Swedsofts