Remissvar på Entreprenörskap i det tjugoförsta århundradet

Nyligen skickade Swedsoft in ett svar på utredningen “Entreprenörskap i det tjugoförsta århundradet” (SOU 2016:72). Det är viktigt att påpeka att digitaliseringen är en stor och global samhällsomvälvning. Den inrymmer såväl hot som möjligheter både tekniskt och ur innovationssynpunkt.

Digitaliseringen idag innebär en dramatisk förändring för samhället. Den ger möjlighet att öka industrins konkurrenskraft genom nya smarta produkter i kombination med smarta och effektiva produktionssätt. Den förändrar och utvecklar individers möjligheter och stärker deras roll i samhället. Ny teknologi inkluderar mjukvara (internetbaserade tjänster), smarta mobiler, sakernas internet, 3D-printning och digitala fabriker. Digitalisering sker inom alla branscher och alla tillämpningar och kommer fortsätta att förändra våra liv, i såväl arbete som fritid, vård och hem.

För digitaliseringen är det viktigt hur samhälle och industri på bästa sätt utnyttjar digitaliseringen för att förbättra långsiktigt hållbar välfärd och tillväxt och den kompetens som krävs för att utveckla dessa lösningar och tjänster så att de blir kostnadseffektiva, säkra, robusta och användbara.

Mjukvara är det teknikområde som gjort digitaliseringen möjlig och förutses fortsätta utvecklas snabbt. För att svensk industri ska vara fortsatt ledande och ha en stark utveckling i Sverige krävs fokuserade satsningar på utbildning, forskning och innovationer inom området. Satsningar inom mjukvara sträcker sig från nya hårdvarunära mjukvara till komplexa system av system och ända till infrastrukturlösningar.

Sverige behöver vara ett land som främjar entreprenörskap och entreprenörer. Entreprenörer skapar många av de nya innovationerna som förnyar företag och gör dem konkurrenskraftiga. Detta är förutsättningen för att Sverige ska ha god sysselsättning, företag som exporterar och ett rikt samhälle.

Hela vårt remissvar finns tillgängligt för nedladdning här. Alla våra tidigare rapporter, inspel och remissvar finns även tillgängliga på denna sida.


Nyheter


Så kan Myndigheten för yrkeshögskolan bidra till ett livslångt lärande

Inför workshopen kom myndigheten med ett antal frågeställningar som diskuterades på workshopen. I rapporten Så kan Myndigheten för yrkeshögskolan bidra

Samling av mjukvarusverige 2023

Vid årets workshop, som ägde rum på Teknikföretagen i Stockholm, var huvudfokuset att bistå Myndigheten för Yrkeshögskolan med insikter kring

Trevlig sommar och höstens evenemang

Under årsmötet välkomnades två nya ledamöter till styrelsen, Linda Örtlund, SKF och Patrik Sandgren, Teknikföretagen. Vi fortsätter att utveckla våra sektioner inom Swedsoft Expert Network och välkomnar

Introduktion till Cyber Resilience Act

Sedan 2022 är Rikard globalt ansvarig för digital produktsäkerhet inom SKF och har de närmaste åren varit engagerad i deras